História

Táto stránka odkrýva pohľad na dávnu i nedávnu minulosť obce, vytvára obraz o tom, akou bola. Tú dnešnú poznáme všetci.

Historia pomnik

Pohnutú minulosť obce pripomína dôstojný pomník a symbolizuje miestny erb. Jej názov pochádza od mena Liekart - liečiteľ. Je to symbolické, lebo ani my nie sme bez neduhov. Všetci vieme, čo ešte môžeme zlepšiť vlastnými silami. A tu kdesi sa spája dejinný oblúk s prítomnosťou. V tejto časti Vás prevedieme všetkými obdobiami našich dejín.

Pozrieme sa na:

A podrobnejšie sa pozrieme aj na:

Koniec 20. storočia prebiehal v znamení výrazných politických zmien v celej Európe. V rokoch 1989/90 sa zmenil aj spoločenský systém v Československu. V roku 1993 vznikla Slovenská republika. Po tomto významnom dejinnom akte si začala svoju novodobú históriu vytvárať aj obec Lekárovce.

Toto všetko sú dejiny našej obce.

Hospodársky vývoj sa vždy odvíja v rámci politicko - spoločenského prostredia. Aj v našej obci nastal v roku 1948 politický zlom, po ktorom nadobudol život nové rozmery. Z historického hľadiska je priskoro hodnotiť obdobie, ktoré skončilo iba nedávno a zanechalo v ľuďoch nemierne množstvo subjektívnych, často protirečivých pocitov. Tak ako každé iné obdobie spoločenského vývoja, aj toto malo svoje nedostatky a pozitíva. Preto aj v tejto časti stránky dáme prednosť zhrnutiu faktov pred komentovaním.

Budúce dejiny našej obce sa budeme snažiť sledovať priebežne na našej stránke, aby sme dejiny nielen tvorili ale ich aj zaznamenali pre ďalšie generácie.

Keď pinka v apríli nepinká, zamrzla jej bundička i perinka.